Iesnas vai aizlikts deguns bērniem. Ko darīt?

Vienkārši nomierinieties! Mēs varam palīdzēt. Ar aizliktu degunu un iesnām cīnās gan bērns, gan arī visa ģimene, taču tas nav bīstami, ja zināt pareizās ārstēšanas metodes. Šajā rakstā pastāstīsim, kas izraisa iesnas/aizliktu degunu mazulim un bērnam un kā atvieglot šos simptomus.

Kas izraisa iesnas/deguna aizlikšanu?

Iesnas vai aizliktu degunu parasti izraisa:

  • vīrusi vai 
  • alergēni.

Maziem bērniem ir nosliece uz infekcijām, jo viņu imūnsistēma attīstās — viņi vēl nav gatavi cīņai pret visiem gaisā izplatītajiem vīrusiem. Zīdaiņi, mazuļi un pirmsskolas vecuma bērni var saaukstēties pat 6–10 reizes gadā! Iesnas vai aizlikts deguns var liecināt par saaukstēšanos. Infekcijas laikā radušās liekās gļotas īstenībā nav mūsu ienaidnieces, jo organisms šādi izskalo mikrobus no deguna.

Iesnas zīdaiņiem un maziem bērniem var būt arī alerģiska reakcija. Simptomi var parādīties jau agrā bērnībā. Tipiski alergēni ir ziedputekšņi, mājas putekļu ērcītes, pelējums vai kaķu un suņu spalvas. Bērna ķermenis tos uztver kā baktērijas, izraisot lieko gļotu veidošanos.

Daudzi vecāki apgalvo, ka saskata sakarību starp mazuļa iesnām un zobu šķilšanos, ko var izraisīt iekaisums ap jauno zobu, tomēr tam nav skaidra apstiprinājuma zinātniskajos pētījumos.

Kāpēc tā ir problēma?

Iesnas/aizlikts deguns ne tikai uzbudina bērnu un vecākus, bet var izraisīt arī nopietnas medicīniskas sekas.

Mazuļiem aizlikts deguns it īpaši rada problēmas naktī, kad viņi nevar brīvi elpot un labi gulēt, jo deguna ejās un blakusdobumos ir sakrājies daudz gļotu.

Ja saaukstējies jaundzimušais, tas ir vēl nopietnāk, jo viņš līdz vismaz 2 mēnešu vecumam galvenokārt elpo caur degunu!  Aizlikta deguna gadījumā viņš nevar arī pienācīgi paēst. Mazulis raud, jo tas ir vienīgais veids, kā uzņemt pietiekami daudz gaisa.

Tomēr problēma nepazūd arī vēlāk. Iesnas un aizlikts deguns ir izplatīta problēma gan zīdaiņiem, gan arī vecākiem bērniem. Sākot gaitas dienas aprūpes centrā un bērnudārzā, bērns pārnes mājās ne tikai smieklīgus stāstus, bet arī neredzamus un nevēlamus viesus — infekcijas slimības. Saskarsme ar cilvēkiem ir nepieciešams un neizbēgams posms bērna dzīvē, tomēr tas ir saistīts arī ar dažādām viņa ķermenim līdz šim nezināmām infekcijām.

Sekas?

Ilgstošs, neārstēts deguna nosprostojums zīdaiņiem un maziem bērniem var izraisīt nopietnas sekas, piemēram, bronhītu, deguna blakusdobumu vai vidusauss infekciju, kā arī miega traucējumus. Ja slimība kļūst smaga un hroniska, bieži vien vairs nevar iztikt bez medikamentiem (tostarp antibiotikām). Atcerieties, ka ir daudz riska faktoru, kas bērniem izraisa nevēlamu reakciju veidošanos pret zālēm. Profilakse vienmēr ir labāka par ārstēšanu!

Kā palīdzēt mazulim, kuram ir iesnas/aizlikts deguns?

Kamēr bērns vēl nav iemācījies izšņaukt degunu, varat atvieglot iesnas un aizlikta deguna simptomus un sekmēt elpošanu, attīrot deguna ejas ar fizioloģiskā šķīduma un elektriskā vai manuālā deguna aspiratora palīdzību. To var viegli un droši izdarīt mājās.

Iztīrot mazuļa vai zīdaiņa aizlikto degunu, jūs ne tikai mazināt diskomfortu un varat novērst augšējo elpceļu saslimšanas, bet arī palīdzat samazināt medikamentu lietošanu un nodrošināt mierīgu nakti bērnam un sev. Vai izklausās labi? Līdzekļi mazuļa iesnu un aizlikta deguna gadījumos:

  • fizioloģiskā šķīduma izmantošana, lai izskalotu degunu un atšķaidītu sekrēciju;
  • deguna atsūkšana ar deguna aspiratoru, lai atbrīvotos no dziļākajos dobumos uzkrātajām gļotām.

Fizioloģisko šķīdumu var iegādāties aptiekā vai pagatavot mājās. To var droši lietot pat jaundzimušajam, jo tas nesatur nekādus medikamentus. Nelietojiet citu veidu farmaceitiskos deguna pilienus, ja vien to nav norādījis ārsts!

Pēc tam iztīriet mazo deguntiņu, izmantojot deguna aspiratoru mazuļiem, piemēram, no Nosiboo līnijas. Tie ir piemēroti jaundzimušajiem, zīdaiņiem un pat maziem bērniem — tik ilgi, cik bērnam tas ir nepieciešams.

Kā lietot deguna aspiratoru?

Uzziniet, cik tas ir vienkārši:

  1. Turiet bērnu stabilā stāvoklī.
  2. Pēc jaundzimušā vai zīdaiņa novietošanas stabilā stāvoklī izsūciet mazo deguntiņu, procesa laikā turot viņa galvu.
  3. Ja bērns jau prot sēdēt, paturiet viņu klēpī. Šādā gadījumā aspirācijas laikā bērns nav jānogulda uz muguras.
  4. Ievietojiet nāsī tīru, sausu deguna uzgali. Atkarībā no izmantotā deguna aspiratora veida ieslēdziet to vai sāciet sūkt, izmantojot savu plaušu spēku. Viegli pārvietojiet deguna uzgali, lai aptvertu visu nāsi. Lai iztīrītu aizliktu degunu, vajadzētu pietikt ar apmēram 10 sekundēm katrai nāsij.
  5. Dezinficējamās daļas nomazgājiet ar šķidrajām ziepēm un remdenu ūdeni. Daļas var iemērkt dezinfekcijas šķidrumā, tikai pārliecinieties, vai šķidrumu var droši lietot zīdaiņu piederumiem.
  6. Pirms nākamās lietošanas ļaujiet daļām pilnībā nožūt.

Kā redzat, process ir ātrs un vienkāršs. Ar pareizu deguna aspirāciju var droši un efektīvi iztīrīt jaundzimušā vai zīdaiņa tekošo vai aizlikto degunu, mazinot bērna diskomfortu un palīdzot novērst nopietnas augšējo elpceļu slimības. Turklāt mazulis atkal būs laimīgs, un tas ir vissvarīgākais!