Viss, kas jāzina par krūts piena atslaukšanu
Viss, kas jāzina par krūts piena atslaukšanu
Māmiņām joprojām dzīvē gadās situācijas, kad vienkārši nav iespējams zīdīt mazuli dabiski. Visbiežākais iemesls ir tas, ka mātei ir jādodas prombūtnē no sava bērna un mazuli pieskata aukle. Krūts piena atslaukšana ir svarīga arī tad, ja mazulis ir priekšlaicīgi piedzimis un/vai ar nepietiekamu svaru, jo tad ir svarīgi precīzi izmērīt piena daudzumu, vai arī, ja mazulim ir grūtības ar zīšanu. Tāpat zīdīšana var būt komplicēta, ja zīdīšana māmiņai ir sāpīga. Turpinājumā aprakstām, kas katrai mammai būtu jāzina par mātes pienu un tā atslaukšanu.
Kāpēc mazuļiem ir vajadzīgs mātes piens?
No mazuļa veselības viedokļa ir svarīgi, lai viņš vismaz pirmos divus dzīves gadus tiktu barots ar mātes pienu, nevis mākslīgo pārtiku. Proti, mātes piens satur ļoti daudz uzturvielu – tauku, ogļhidrātu, olbaltumvielu –, kas veicina mazuļa attīstību. Mātes piens palīdz pasargāt mazuli no alerģijām, vīrusu slimībām un aptaukošanās.
Turklāt zīdaiņiem, kuri uzņem mātes pienu, ir mazāk gremošanas, plaušu un ausu slimību. Ir arī noskaidrots, ka zīdaiņiem, kuri uzņem krūts pienu, ir augstāks IQ, jo viņu smadzenes attīstās labāk, pateicoties krūts pienā esošajām uzturvielām.
Kāpēc mans mazulis nezīž?
Esot mammai, dzīvē gadās situācijas, kad mazulis vienkārši atsakās ņemt krūti. Uztraukties nevajadzētu, jo mazulis var atteikties ņemt krūti vairāku iemeslu dēļ, ieteicams vērsties pie zīdīšanas konsultanta. Tālāk aprakstām, kāpēc mazulis var atteikties zīst krūti.
Jaundzimušais
Jaundzimušais ir bērns līdz viena mēneša vecumam. Ja jaundzimušais atsakās zīst, tam var būt vairāki iemesli.
- Sarežģītas dzemdības – ja mazulis piedzima ļoti ātri, viņam var būt nogurums vai galvassāpes.
- Dzemdības nebija dabiskas – anestēzija vai epidurālā anestēzija varēja padarīt mazuli miegainu.
- Mazulim uzreiz pēc piedzimšanas nebija kontakta ar mammu.
- Iespējams, ka mazulis dzimšanas brīdī ir norijis gļotas, kas rada diskomfortu.
- Mazulim ir īsa zemmēles saitīte.
Mazulis vai mazs bērns
Mazulis ir vecumā no viena mēneša līdz gadam, un mazs bērns ir vecumā no 1 līdz 3 gadiem. Pat, ja mazulis agrāk ir labi zīdis krūti, tad kādā brīdī viņš var pārtraukt zīst. Tam var būt arī vairāki iemesli.
- Zīdaiņa mute var būt sāpīga zobu šķilšanās dēļ.
- Krūts piena garša var būt mainījusies.
- Piens izdalās pārāk lēni vai ar grūtībām, kas mazulim piena uzņemšanu padara sarežģītāku.
- Bērns ir iepazinies ar parasto ēdienu, kas var mazināt viņa interesi par krūts pienu.
- Kaut kādu iemeslu dēļ mazulim var būt grūti zīst un norīt pienu.
Ko darīt, ja mazulis nezīž krūti?
- Vispirms būtu jāpadomā, kāpēc mazulis nevēlas pienu. Kas varētu būt noticis? Mazuļa apetīte var tikt ietekmēta arī tad, ja viņš ir slims. Problēmas gadījumā jāvēršas arī pie zīdīšanas konsultanta, kura noteikti var konsultēt precīzāk.
- Mazuli nevajag piespiest ņemt krūti.
- Iesakām meklēt ar mazuli arī kontaktu. Mazulis var gulēt uz mammas krūtīm, āda pret mammas ādu, jo tas rada bērnā drošības sajūtu.
- Var mēģināt piedāvāt krūti, kad mazulis ir miegains. Varat arī mēģināt ar mazuli vienlaikus staigāt, dziedāt viņam, spēlēties ar viņu, utt. Katram bērnam ir jāpieiet individuāli un jāatrod savs ceļš.
Kādi ir krūts piena pumpja izmantošanas plusi un mīnusi?
Piena atslaukšanai ar krūts piena pumpi ir savi plusi un mīnusi. Tālāk aprakstīsim, kāpēc krūts piena atslaukšana ir nepieciešama un ērta, kā arī to, kādi var būt šķēršļi.
Krūts piena pumpja izmantošanas plusi
- Māmiņa var labāk plānot savu laiku, jo mazuļa ēdiens jau ir sagatavots iepriekš.
- Ja pienu atslauc jau agrāk, tētim ir vieglāk rūpēties par mazuli. Piemēram, ja mamma vēlas atgriezties darbā un tētis ir mājās ar mazuli, mātes piens joprojām ir bērnam vienmēr pieejams.
- Regulāra krūts piena atslaukšana palīdz nodrošināt vairāk piena ražošanu.
- Mazuli var pieskatīt aukle, un mazulim ir pieejams mammas piens.
- Atslaukto krūts pienu var ziedot arī mazulim, kurš ir adoptēts vai kura mammai neveidojas krūts piens.
Krūts piena pumpja izmantošanas mīnusi
- Atslauktajā pienā ir mazāk noderīgo uzturvielu, jo tās laika gaitā var sadalīties. Taču uzturvielas ir svarīgas mazuļa imūnsistēmas stiprināšanai.
- Krūts piena atslaukšana nozīmē izdevumus – krūts piena pumpis, pudeles, uzglabāšanas maisiņi un piltuves prasa papildu līdzekļus.
- Krūts piena atslaukšana ir privāta māmiņas nodarbe, taču privātums reizēm netiek garantēts un tas var būt nepatīkami.
- Krūts piena uzglabāšanai ir nepieciešama vieta ledusskapī vai saldētavā.
Kāpēc ir svarīga krūts piena atslaukšana un uzglabāšana?
Tā kā dzīvē joprojām pienāk situācijas, kad māmiņai jādodas prombūtnē no mazuļa, ir ļoti svarīgi, lai mazulis tomēr saņemtu mātes pienu. Šim nolūkam mātes piens jāsagatavo ar, piemēram, elektriskā krūts piena pumpja palīdzību. Mazulim ir svarīgi, lai viņš ēstu ierastajos ēdienreizes laikos. Tas ir svarīgi arī mammai, lai izvairītos no diskomforta un infekcijas krūtīs.
Turklāt atslaukšana nodrošina to, ka krūtīs turpina veidoties piens un mazulim nav jāsāk lietot mākslīgo bērnu pārtiku. Noderīgs palīgs ir ērts elektriskais krūts piena pumpis. Lola Lykke krūts piena pumpja akumulators darbojas līdz pat divām stundām, kas ir ilgāk nekā citiem krūts pumpjiem. Ierīce saglabā arī agrāk visbiežāk izmantotos režīmus. Ar atslaukto krūts pienu jārīkojas uzmanīgi, un visas detaļas, kas nonāk saskarē ar mātes pienu, ir rūpīgi jānotīra. Pudeles un knupji jānomazgā ar siltu ziepjūdeni un pēc tam jāsterilizē trīs minūtes vai arī pudeles un knupji jāmazgā 65°C temperatūrā.
Kā vajadzētu uzglabāt krūts pienu?
Mātes piena uzglabāšana ir atkarīga no vairākiem faktoriem. Piemēram, nozīme ir piena konsistencei; kāda ir istabas temperatūra, kurā tiek atslaukts piens, arī vides tīrība; ledusskapja vai saldētavas temperatūra, kurā tiek uzglabāts krūts piens. Krūts pienu var uzglabāt istabas temperatūrā, ledusskapī vai saldētavā, un no tā ir atkarīgs krūts piena uzglabāšanas laiks.
Cik ilgi uzglabāt krūts pienu?
- Istabas temperatūrā līdz 8 stundām;
- Ledusskapī 2-3 dienas;
- -18 grādos saldētavā apmēram 2-3 mēnešus;
- -24 grādos ledusskapī līdz pusgadam.
Atslaukto krūts pienu ir ērti uzglabāt krūts piena uzglabāšanas maisiņos. Lola & Lykke krūts piena uzglabāšanas maisiņos uzreiz iespējams atslaukt pienu ar elektrisko krūts piena pumpi.
Lasiet vairāk par krūts piena uzglabāšanu plašākā ierakstā mūsu blogā.
Krūts piena pumpja izmantošana var būt sāpīga, ja piltuve ir nepareiza izmēra.
Lietojot krūts piena pumpi, ir ļoti svarīgi izvēlēties pareiza izmēra piltuves. Nepareiza krūts piena pumpja piltuve var padarīt atslaukšanu sāpīgu un sarežģītu, kā arī ietekmēt atslauktā piena daudzumu. Lola & Lykke krūts piena pumpja piltuves ir izgatavotas no mīksta silikona, kas lietotājām padara piena atslaukšanu ērtu, jo piltuves nerada berzi.
Kuras krūts piena pumpja piltuves izvēlēties?
Tālāk paskaidrosim, kā izvēlēties sev piemērotākās piltuves:
- Ja krūtsgala diametrs ir mazāks par 17 mm, ieteicamais piltuves izmērs ir 21 mm.
- Ja krūtsgala diametrs ir mazāks par 20 mm, ieteicamais piltuves izmērs ir 24 mm.
- Ja krūtsgala diametrs ir mazāks par 25 mm, ieteicamais piltuves izmērs ir 27 mm.
Ja iegādājaties Lola & Lykke elektrisko krūts piena pumpi, varat pārbaudīt arī piltuves izmēru.
- Izmantojot 24 mm piltuves, kas nāk komplektā ar krūts piena pumpi, centrējiet savu krūtsgalu un turiet piltuvi maigi pie krūts. Pretējā gadījumā tas var aizsprostot piena kanālus.
- Regulējiet krūts piena pumpja vakuumu stimulēšanas režīmā līdz nedaudz neērtam vakuumam un tad vienu pakāpi uz leju.
- Ja jūsu piltuve ir pareizi piemērota, krūtsgals atradīsies piltuves tuneļa centrā un atslaukšanas laikā brīvi kustēsies.
Krūts piena pumpja piltuves izmērs var mainīties
Noteikti der atcerēties, ka zīdīšanas laikā piltuves izmērs var mainīties – ja nepieciešams, jāiegādājas jaunas piltuves. Abām krūtīm var arī būt dažāda izmēra piltuves.
Kad tad ir jāmaina krūts piena pumpja piltuves izmērs?
- Krūtsgals berzējas pret piltuves malām līdz diskomforta sajūtai.
- Piltuvē pārāk ir ievilta arī zona ap krūtsgalu.
- Krūtsgals atslaukšanas laikā un/vai pēc atslaukšanas ir sarkans vai apsārtis.
- Krūtsgals vai areola kļūst balti atslaukšanas laikā vai pēc tam.
Ja ir vismaz viena no šīm situācijām, tad vajadzētu iegādāties jaunas krūts piena pumpja piltuves.
Ja krūtis ir sāpīgas vai jutīgas, izmantojiet gēla spilventiņus
Ja krūtis ir palikušas jutīgas, tad sāpes var mazināt ar gēla spilventiņiem. Gēla spilventiņus var padarīt gan siltus, gan vēsus.
Silti gēla spilventiņi – kad sāk aizsprostoties piena kanāli un iekaist piena dziedzeri. Siltu gēla spilventiņu ir labi lietot arī pirms piena atslaukšanas vai zīdīšanas laikā, lai paātrinātu procesu.
Vēsi gēla spilventiņi – kad krūtis ir sāpīgas vai pietūkušas mastīta vai piena sastrēguma gadījumā. Vēso gēla spilventiņu nevajadzētu likt tieši uz ādas, bet gan turēt uz krūtīm caur plānu audumu.
JAUTĀJUMI:
- Kāpēc mazuļiem ir vajadzīgs mātes piens? Krūts pienā ir daudz noderīgu uzturvielu, kas veicina mazuļa smadzeņu attīstību un palīdz novērst dažādu slimību un aptaukošanās attīstību. Tāpēc mazulim pirmajos dzīves gados ieteicams uzņemt mātes pienu.
- Kāpēc vajag izmantot krūts piena pumpi? Bērns var uzņemt krūts pienu arī tad, kad mammas nav klāt. Tas arī samazina infekcijas un krūts pietūkuma risku mātei, tai pat laikā veicinot krūts piena veidošanos.
- Ko darīt, ja mazulis vairs nezīž krūti? Vispirms jāsaprot, kāpēc mazulis vairs nevēlas krūts pienu. Ja iespējams, izmēģini zīdīšanu dažādās situācijās - turi mazuli pie krūts/spēlējies ar viņu/esi klusumā/atrodies vidē ar fona skaņām/mēģini ar viņu pastaigāties, utt..
- Kāpēc var krūts piena atslaukšana būt sāpīga? Atslaukšana var būt sāpīga, ja krūts piena pumpja piltuve nav pareizā izmēra. Jāpatur prātā arī tas, ka piltuves izmērs laika gaitā var mainīties, un arī abām krūtīm var būt dažādi izmēri.
- Kas palīdz mazināt krūšu jutīgumu? Silts gēla spilventiņš palīdz, kad piena kanāli sāk aizsprostoties un piena dziedzeri iekaist. Vēss gēla spilventiņš palīdz, ja krūtis ir sāpīgas vai pietūkušas piena sastrēguma vai mastīta dēļ.
The information below is required for social login
Pieteikties
Create New Account